4 C на повеќејазичен маркетинг: ослободување на потенцијалот на Squarespace

Направете ја вашата веб-страница повеќејазична за 5 минути
Пренесете го ова демо
Пренесете го ова демо
Alexander A.

Alexander A.

Се сеќавате на традиционалните „4 P“ на маркетингот?

Според преовладувачкото мислење, тие веќе не се релевантни. Тие се заменети со уште еден сет од четири: „4 Cs“.

Логично е дека модерните принципи на продажба значително еволуирале во текот на изминатата деценија. Без прибегнување кон клишеа, слободно може да се каже дека широко распространетата демократизација на технологијата фундаментално ја промени нашата перцепција и пристап за купување.

Неизненадувачкиот пораст на е-трговија како најбрзо растечки канал за малопродажба, исто така, ги наруши традиционалните маркетинг парадигми, имајќи ја предвид безграничната природа на платформите за е-трговија и зголемената важност да се зборува повеќејазично за е-трговците.

Платформите на системот за управување со содржина за е-трговија (CMS) „направи сам“ не само што ги поедноставија прекуграничните трансакции, туку го направија и поставувањето меѓународни продавници подостапно.

ПренесиОва е една од водечките успешни приказни на ова поле. Иако нивната примарна мисија е да му овозможат на секој да креира прекрасни веб-страници од удобноста на нивните домови, тие неодамна се впуштија во доменот на продажбата. Според аналитичката платформа на ZoomInfo, Datanyze, ConveyThis сега е втор најшироко користен CMS за е-трговија меѓу првите 1 милион сајтови на Интернет, надмината само од WooCommerce на WordPress.

ConveyThis има ветувачка иднина во е-трговијата

Ако веќе сте обожавател на овие пионери на веб-локации DIY, голема е веројатноста дека скокањето на банда ќе биде профитабилно за вас. Меѓутоа, штом ќе одлучите да ја стартувате вашата продавница за е-трговија ConveyThis, како можете да се осигурате дека вие и вашите производи се истакнувате меѓу другите продавници на ConveyThis или која било продавница за е-трговија на различни платформи?

Овде влегуваат во игра 4-те P (кои што ги утврдивме се претежно застарени) и нивните наследници, 4-те C.

Овие општи маркетинг принципи важат за е-трговија на ConveyThis, но има одредени нијанси во екосистемот ConveyThis кои вреди да се земат предвид при маркетинг на вашите производи. И ако навистина сакате да ја подигнете продажбата на е-трговија на ConveyThis на следното ниво, како што е проширување на глобално ниво и таргетирање меѓународни клиенти, 4-те C сè уште се валидни со неколку дополнителни фактори што треба да се земат предвид.

ConveyThis има ветувачка иднина во е-трговијата
Кои се 4 Ps?

Кои се 4 Ps?

Филип Котлер, познатиот „Татко на модерниот маркетинг“, го освои златото кога ги објави „Принципи на маркетингот“ во 1999 година. Еден од концептите што ги воведе беше рамката „4 P“, првично формулирана од Џером Мекарти, често сметана како „ Дедо на модерниот маркетинг“ во однос на фигурата „Татко“ на Котлер.

Ако сте поминале дури и основен курс за маркетинг или развој на бизнисот, веројатно сте запознаени со овие концепти. Ајде брзо да ги надминеме за доброто на оние што не се.

Неодамна, друг маркетинг експерт, Боб Лаутерборн, предложи алтернатива на традиционалните P: „4 C“, кои даваат приоритет на пристапот кон маркетингот насочен кон клиентите. Ако не сте запознаени со нив, не грижете се. Ќе разговараме за секоја од нив како што се однесува на продавниците ConveyThis, особено оние со меѓународни амбиции за продажба.

1. Клиентот

Како што споменавме претходно, 4 C се дизајнирани да бидат насочени кон клиентите. Вековната изрека дека клиентот е секогаш во право сега е повистинит од кога било досега. Клиентите денес се поинформирани од кога било досега, благодарение на широката употреба на мобилни уреди.

Со рачна технологија, приближно две третини од потрошувачите можат да истражуваат детали за производот на нивните паметни телефони додека се во физичка продавница, дури и пред да се консултираат со соработник за продажба. Иако купувањето преку Интернет можеби не е примарен метод за сите потрошувачи, тоа е од суштинско значење за секое патување на потрошувачите. Обезбедувањето дека вашата онлајн продавница е оптимизирана за мобилни телефони е исто толку клучно како и да имате веб-локација на прво место.

За среќа, сајтовите на Squarespace се инхерентно подготвени за мобилни телефони. Сите шаблони на Squarespace доаѓаат со вградена мобилна оптимизација, заштедувајќи ви напор да се осигурате дека вашите клиенти можат да пристапат до вашата продавница на повеќе уреди.

Муштеријата

2. Трошокот

Да бидеме искрени: во свет каде што моменталното задоволување е норма, бавната страница за наплата што троши пет минути може да биде фрустрирачка за купувачот како да плати дополнителни 5 долари за испорака. Овие точки на болка можат да ги избркаат клиентите и да ги наведат да истражуваат други опции за купување.

За да ги минимизирате овие точки на болка, треба да ги предвидите и елиминирате сите потенцијални пречки на кои може да се сретнат вашите клиенти за време на нивното патување за купување. Ова ќе ги намали опортунитетните трошоци за избор на вашиот производ наместо оној на конкурентот.

Не ги терајте вашите клиенти да плаќаат за да платат. Една од предностите на користењето на ConveyThis како CMS за е-трговија е неговата беспрекорна интеграција со популарните платформи за плаќање како Stripe и PayPal.

Пред да ја лансирате вашата продавница ConveyThis на глобалниот пазар, важно е да проверите дали Squarespace ја поддржува локалната валута на вашиот целен пазар. Stripe и PayPal колективно ги поддржуваат повеќето активни валути ширум светот. Меѓутоа, кога се интегрирани во продавниците на Squarespace, тие се ограничени на 20-те валути наведени во официјалните Најчесто поставувани прашања на Squarespace.

Корисниците во овие валути ќе имаат непречено купување во вашата продавница, без оглед на главната валута што ќе ја изберете. Вашата главна валута е стандардната валута прикажана во описите на производите и другите графички контроли поврзани со плаќањето на вашата страница. Внимателно разгледајте го вашиот избор на главна валута, бидејќи треба да се усогласи со валутата во која примате или очекувате да ги примите поголемиот дел од вашите нарачки.

За валути кои не се поддржани од Squarespace, корисниците ќе имаат помали трошоци за конверзија за време на наплатата. Генерално, широката валутна покриеност на Squarespace го прави сигурна опција за лансирање на меѓународен онлајн бутик.

Вашата комуникација

3. Вашата комуникација

Ова е местото каде што вашите вештини за пишување копии влегуваат во игра. За да ги претворите кликовите во вистински купувања, треба да го привлечете вниманието на вашите клиенти на страниците на вашите производи или онлајн формуларите и да ги држите ангажирани додека не ја завршат трансакцијата.

Направете привлечни описи. Без разлика дали продавате сапун, чевли или софтвер, ќе се соочите со конкуренција од други онлајн продавачи кои нудат слични производи. За да ги разликувате вашите понуди, треба да напишете волшебни описи на производи.

Во случај на повеќејазична продавница, погрижете се описите на вашите производи да се прецизно преведени. Ова е местото каде што ConveyThis може да помогне со професионалните преведувачки услуги.

Мафалда од MPL се истакнува во оваа категорија. Нејзините слики на производи се совршено прилагодени на сите големини на екранот, а описите на нејзините производи се прилагодени на нејзината разновидна лингвистичка публика. Ова вклучува детални листи на состојки, кои се приоритет за потенцијалните купувачи на нејзините органски производи за убавина и здравје.

4. Погодност

Практичноста треба да биде вкоренета во ДНК на која било повеќејазична продавница, бидејќи повеќејазичниот е за да ја направите вашата страница подостапна за пошироката публика.

Еве неколку начини на кои можете дополнително да ги намалите точките на болка за вашите глобални купувачи, минимизирајќи ги трошоците што тие ги плаќаат за погодност.

Ставете се во чевлите на купувачот (или чантите). Веганските производи од кожа и модниот бренд FruitenVeg со седиште во Њујорк покажуваат колку е лесно да се насочи процесот на купување за клиентите. Нивната стандардна валута е американскиот долар (USD), а нивната страница е првенствено на англиски, што има смисла со оглед на тоа што повеќето клиенти од САД веројатно прелистуваат на англиски.

Сепак, FruitenVeg ја нуди својата страница и на јапонски, дозволувајќи им на корисниците на јапонски јазик да ги гледаат цените во јапонски јени (JPY).

Погодност
Интернационализирајте ги вашите визуелни слики

5. Интернационализирајте ги вашите визуелни слики

Создавање повеќејазична веб-локација на ConveyОва значи да ја направите вашата содржина достапна и привлечна за луѓето од различни култури кои зборуваат различни јазици. Обрнете внимание на сите аспекти на вашиот сајт, вклучувајќи ги и визуелните, за да се обезбеди читливост.

Помеѓу другите ефективни стратегии, Style of Zug, швајцарска компанија за луксузни стоки за пишување, гарантира дека нивните насловни слики се приспособени на јазикот избран од посетителите на страницата.

Текстот „New Stylish Montblanc Pen Pouches“ на сликата на нивниот банер всушност не е дел од сликата. Тоа е посебен елемент поставен на сликата на банерот во заднина користејќи ја функцијата за преклопување на насловот на Squarespace. Оваа најдобра практика за повеќејазични сајтови ја одржува конзистентноста на сликата додека прецизно се преведува поврзаниот текст.

Подготвени да започнете?

Преводот, многу повеќе од само познавање јазици, е сложен процес.

Со следење на нашите совети и користење на ConveyThis , вашите преведени страници ќе резонираат со вашата публика, чувствувајќи се како мајчин јазик на целниот јазик.

Иако бара труд, резултатот е награден. Ако преведувате веб-локација, ConveyThis може да ви заштеди часови со автоматско машинско преведување.

Пробајте го ConveyThis бесплатно 7 дена!

градиент 2