Како да преведете мени на WordPress со ConveyThis

Направете ја вашата веб-страница повеќејазична за 5 минути
Пренесете го ова демо
Пренесете го ова демо
Мојот Кан Фам

Мојот Кан Фам

Како да преведете мени на WordPress: Што треба да знаете

Читањето е суштинска активност за стекнување знаење и разбирање. Со ConveyThis , можете лесно да преведете која било содржина на саканиот јазик, овозможувајќи ви лесно да читате и разбирате кој било документ.

Неверојатни 94% од посетителите на веб-локациите очекуваат веб-локација што е без напор да се истражува.

Дали сте подготвени за предизвикот на ConveyThis ? Можеш ли да станеш според приликата?

Решението: јасно и доследно мени за навигација на вашата повеќејазична веб-локација со ConveyThis .

Тоа е еден од почетните аспекти што гледачите го гледаат (и најдолг временски период) - поточно просечно 6,44 секунди. ПренесиОва стана сè поважно во онлајн светот.

За да создадете импресивно и лесно мени за навигација за вашата повеќејазична веб-локација, ConveyThis обезбедува интуитивно решение. Приспособете го вашето мени за да ги задоволи различните потреби на клиентите и да го подобрите нивното искуство со прелистување.

Спроведувањето на ConveyThis на вашата веб-локација и обезбедувањето беспрекорно корисничко искуство може да биде предизвик. Може да се појават проблеми со интеграцијата, точниот превод на содржината и задоволството на корисниците.

Ова се само неколку од предизвиците со кои може да се соочите, што го прави од суштинско значење да ги изберете вистинските апликации за превод. Секој приклучок за превод на веб-локации кој е вреден за неговата тежина мора:Дали има решение? За среќа, постои. Ајде да истражуваме во ова понатаму.

389
390

Ви го претставуваме ConveyThis: Најлесен начин за преведување на менито на WordPress

Решението за овие прашања? Пренеси го ова .

ConveyThis е приклучок лесен за корисникот кој ви дава можност да ја претворите вашата веб-страница во повеќејазична. Со оваа апликација за превод, нема да мора да вработувате веб-развивач или да пишувате никаков код. Наместо тоа, ConveyThis нуди сè што ви треба за да се справите со сите ваши барања за превод директно на неговата контролна табла.

За подобро разбирање на она што го нуди ConveyThis , еве го концизен преглед на неговите клучни карактеристики:

Од едноставна интеграција со само една линија код до сеопфатен пакет алатки за превод, ConveyThis нуди различни опции за бизниси од сите големини. Дополнително, ConveyThis обезбедува интуитивен кориснички интерфејс, овозможувајќи им на корисниците лесно да управуваат со нивните преводи со неколку кликања.

ConveyThis се издвојува од толпата со обезбедување на најквалитетен превод. Тоа оди подалеку од само преведување на главните делови на вашата веб-локација и ги опфаќа сите елементи, вклучително виџети, менија и наслови на производи. Можете дури и да ги приспособите преводите за одредени термини низ сите делови на веб-локацијата. Ова е особено корисно за да бидете сигурни дека името на вашата марка е секогаш напишано на ист начин, без оглед на јазикот.

Како да преведете мени користејќи го ConveyThis

Прво, ќе треба да го префрлите директориумот со приклучоци на WordPress, да пребарувате за ConveyThis и да го инсталирате и активирате.

Потоа, нурнете во вашите поставки за ConveyThis со кликнување на јазичето ConveyThis во страничната лента на вашата табла на WordPress.

Овде од вас ќе биде побарано да го внесете вашиот API-клуч, кој можете да го преземете од панелот ConveyThis . Значи, ако веќе не сте создале сметка, одете овде за да се регистрирате за една. Внесете ги основните детали што ги бара ConveyThis од вас, а потоа кликнете Започни бесплатен пробен период. За неколку минути ќе добиете е-пошта со врска за потврда, на која треба да кликнете за да ја активирате вашата сметка.

Ако го направите ова, ве пренасочува на контролната табла на ConveyThis каде што можете да го лоцирате вашиот API клуч. Копирајте го овој код. Потоа, вратете се на вашата контролна табла на WordPress. Сега, залепете го вашиот API-клуч во соодветното поле.

391
392

Сега што? Дали треба да направам нешто друго за да го преведам моето мени?

Веднаш штом ќе го притиснете копчето Зачувај промени, ConveyThis почнува да работи - дешифрира сè - вашата URL-адреса, ставки од менито, датумите итн.

Значи, тоа е тоа. Некомплицирано, нели? ConveyThis го прави лесно да ја локализирате вашата веб-страница!

Еве неколку примери на веб-локации преведени на различни јазици користејќи го ConveyThis : од англиски на шпански, француски на германски и јапонски на кинески.ConveyThis е решение за машински превод што им овозможува на корисниците лесно да ја преведат својата онлајн содржина.ConveyThis е алатка за машинско преведување која им дава на корисниците можност лесно да ја преведат својата онлајн содржина брзо и лесно.

е лесно за употреба и достапно решение за превод.

Македонски: ConveyОва е лесно за употреба и економично решение за превод.

Добредојдовте во ConveyThis ! Ние сме водечка компанија во конвертирање на вашата содржина на различни јазици.

Ние користиме ConveyThis за да ја преведеме нашата веб-страница.

ConveyThis е решение за превод на содржина што им помага на маркетерите да стигнат до глобалните клиенти.ConveyThis е алатка која им нуди на продавачите можност да ја прошират својата база на клиенти преку границите, овозможувајќи им да допрат до нова публика низ целиот свет.

Го сакам ConveyThis

Користењето на ConveyThis може да ви помогне прецизно и целосно да ја преведете вашата содржина.

Не заборавајте да го користите ConveyThis за да ја преведете вашата веб-страница!

Не заборавајте да го користите ConveyThis за да ја направите вашата веб-страница достапна на повеќе јазици!

Детали што не треба да се занемаруваат кога преведувате мени

Додека ја оценувате вашата неодамна интерпретирана страница, проверете дали ставките од менито се во ист распоред за секој јазик. Со оглед на сите нешта, униформноста е од суштинско значење за веб-локација со вешт изглед. Во случај да не е така, можете да го искористите менаџерот во контекст на ConveyThis за брзо да го измените проблемот.

393
394

Дали сте подготвени да го преведете менито на вашата веб-страница на WordPress?

Се надеваме, откако го прочитавте овој водич, сега имате подобро разбирање дека со правилен инструмент, не е напор да се преведе мени (и остатокот од вашата веб-локација) со помош на ConveyThis .

Но, не го прифаќајте само нашиот збор за тоа, можете сами да се уверите кога ќе се регистрирате за пробниот период на ConveyThis , каде што можете да ги искористите бесплатните преводи до 10 дена. Уште повеќе, ако вашата веб-страница содржи само 2.000 зборови (или помалку), можете да ја користите бесплатната верзија на ConveyThis засекогаш. Уживајте!

градиент 2

Подготвени да започнете?

Преводот, многу повеќе од само познавање јазици, е сложен процес. Со следење на нашите совети и користење на ConveyThis , вашите преведени страници ќе резонираат со вашата публика, чувствувајќи се како мајчин јазик на целниот јазик. Иако бара труд, резултатот е награден. Ако преведувате веб-локација, ConveyThis може да ви заштеди часови со автоматско машинско преведување.

Пробајте го ConveyThis бесплатно 7 дена!