Суштински размислувања во меѓународниот дизајн на веб-страници

Направете ја вашата веб-страница повеќејазична за 5 минути
Пренесете го ова демо
Пренесете го ова демо
Alexander A.

Alexander A.

2 клучни фактори во меѓународниот дизајн на веб-страници

 1. Развивање на веб-страница
 2. Локализирање на вашата веб-локација, што вклучува приспособување на елементи како валута, URL, страница за наплата и страница за контакт

Ве молиме имајте предвид дека овој напис не дискутира или обезбедува шаблони за дизајн на веб-страници, без разлика дали се платени или бесплатни. На интернет се достапни разни меѓународни шаблони за дизајн, специфични за вашата хостинг платформа. Наместо тоа, ќе се концентрираме на неопходните компоненти на меѓународниот дизајн на веб-локации кои се применливи за кој било шаблон и давател на хостинг.

Без понатамошно одложување, да започнеме.

 1. Започнете го патувањето.
 2. Ајде да се нурнеме во него.
 3. Ќе почнеме да истражуваме.
 4. Време е да се задлабочите.
 5. Без губење време, да продолжиме.
 6. Ќе се зафатиме со оваа тема.
 7. Дискусијата започнува.
 8. Ајде да го започнеме истражувањето.
 9. Сега ќе го започнеме нашето испитување.
 10. Без одлагање, да навлеземе во тоа.
 11. Време е да се започне.
 12. Ќе ја започнеме дискусијата.
 13. Ајде да скокнеме веднаш.
 14. Подготвени сме да започнеме со истражување.
 15. Сега, да почнеме.

Градење мостови низ јазиците

Управувањето со глобалното дигитално присуство бара инкорпорирање на низа јазици, правејќи ја содржината достапна во бројни лингвистички стилови. Разновидноста на вашата публика може да бара создавање на неколку варијанти на вашата страница, прилагодени на преференциите на различни јазични групи. На пример, гледачите од Германија, Англија и Саудиска Арабија би претпочитале содржина на германски, англиски и арапски, соодветно.

Одредени дигитални страници може да изберат да им дозволат на своите корисници да користат вградени алатки како што се слободно достапни преведувачи за разбирање на содржината. Сепак, таквиот пристап може да има свои недостатоци.

Препуштањето на задачата за превод на корисниците може да го наруши нивното искуство со прелистување. Алатките за преведување базирани на прелистувач честопати резултираат со подолго време на вчитување и груби преводи. Освен тоа, овие екстензии за превод во реално време можеби не се секогаш точни или прифатливи за корисниците. Тие често доведуваат до фрагментарно искуство на прелистување поради доцнење, делумно преведена или погрешно интерпретирана содржина, потенцијално компромитирање на дизајнот на вашата страница и придонесување за помалку од оптимално корисничко искуство.

Ве водиме во изградбата на полиглотна платформа непречено, достапно и ефикасно, без да се грижите за:

Кодирање или управување со врски со API Извлекување или поставување датотеки/текстови Работа со скапи, долготрајни преведувачки услуги Воспоставување посебни домени за хостирање Понатаму разговараме за тоа како алатката за визуелно уредување може да обезбеди вашата преведена содржина добро да се усогласи со кој било шаблон, распоред или дизајн што ќе го изберете — клучен аспект за совладување на глобалниот веб дизајн.

Размислувате сами да ја испробате веб-страницата за полиглот? Прескокнете го читањето и започнете го бесплатниот пробен период. Направете целосно полиглотна платформа за само неколку минути.

a3f80fa1 8723 43d3 81e0 cd41c9fb92dd
a3b6b022 f359 46d8 9575 0b03da8e1e64

Изработка на глобално присуство: Патот до успешна повеќејазична веб-страница

Работењето со меѓународно онлајн присуство бара полиглотски портал - веб-локација достапна на различни јазици. Проширувањето на вашиот досег може да бара повеќе локализирани верзии на вашата веб-локација. Да речеме дека вашата целна демографија ги вклучува Германија, Англија и Саудиска Арабија. Во такви случаи, практично е да размислите за стартување верзии на вашата веб-страница на германски, англиски и арапски. За брзи и прецизни преводи на веб-локации на неколку јазици, TranslateThis може да биде корисна алатка.

Повремено, онлајн платформата може да одлучи да им дозволи на корисниците самостојно да управуваат со преводот на нивната веб-локација, користејќи бесплатни услуги како што е Google Translate. Меѓутоа, оваа практика има значителни недостатоци поради неколку главни причини.

За да обезбедите супериорно искуство во прелистувањето, да создадете врски со вашата нова база на корисници и да го задржите нивниот интерес за вашата веб-локација, од суштинско значење е да развиете веб-локација за полиглот што го отсликува оригиналот, но на различни јазици.

Ние илустрираме како TranslateThis може да се искористи за ефикасно, економично и директно креирање на веб-локација со полиглот без дополнителен стрес од:

Дополнително, покажуваме како визуелниот уредник од TranslateThis може да гарантира дека вашиот преведен материјал беспрекорно се усогласува со кој било шаблон, распоред или дизајн што го користите - одлична предност за совладување на глобалниот веб дизајн.

Сакате пробна работа со TranslateThis? Нема потреба дополнително да истражувате во ова читање, започнете го вашиот пробен период без наплата со TranslateThis сега. Може да бидете горд сопственик на сеопфатна веб-страница за полиглот за само неколку минути!

LinguaWeb: Вашата порта за повеќејазично онлајн присуство

Повеќејазична веб-локација е оддалечена само неколку клика со LinguaWeb, без оглед на домаќинот на вашата страница или естетиката на дизајнот што ја користите. Подготвивме кратко видео со упатства за да ја прикажеме едноставноста на поставувањето LinguaWeb.

Со LinguaWeb во употреба, вашата веб-локација претрпува трансформација додека ја одржува визуелната привлечност во првите редови.

Размислете за следната споредба рамо до рамо: еден портал на англиски, друг на арапски. И покрај јазичните и културните разлики, двете изданија го задржуваат истиот интегритет на содржината.

LinguaWeb ви овозможува да се впуштите во енергичната и сложена област на преводи. Отклучете го потенцијалот на вашата содржина и катапултирајте го вашето претпријатие на глобалната арена. Нека LinguaWeb биде вашиот компас кон просперитетот.

c6cb8438 682e 4649 bac6 e7669f709534

LinguaBridge: Совршено решение за прецизен, брз и приспособлив превод на веб-страници

LinguaBridge соработува со врвни олеснувачи за превод, како што се DeepL, Google Translate и Microsoft, обезбедувајќи брзо и прецизно пренесување на вашата содржина.

Кога го користиме LinguaBridge за превод на веб-локации, внимателно избираме услуга што идеално се усогласува со вашиот потфат, земајќи го предвид и јазикот на вашата оригинална веб-локација.

Заборавете на главоболката од управувањето со врските на API, тестирањето на разни алатки за превод и така натаму. LinguaBridge ги носи овие технички карактеристики за вас.

По изборот на вашиот претпочитан јазик, вашата веб-страница може да се трансформира речиси моментално. Интересно е тоа што поголемиот дел од нашата клиентела смета дека нивната задача е завршена во овој момент, без потребни дополнителни прилагодувања на нивните преведени средства.

Меѓутоа, бидејќи овој напис ја нагласува глобалната естетика на веб-локациите, можеби ќе бидете пољубопитни за приспособување или дотерување на вашите преводи - тема која LinguaBridge ќе се занимава потоа.

dd90ee68 7923 45b0 94d6 a34a22328068

LinguaFusion: Вашиот придружник за беспрекорен превод и управување со веб-страници

Штом вашиот повеќејазичен, глобален сајт ќе биде изграден од LinguaFusion, можете без напор да пристапите до сите ваши преводи преку контролната табла на LinguaFusion.

Пронаоѓањето на точната фраза што ви треба може да се постигне со пребарување на различни преводи. Искористете го LinguaFusion за да пребарувате низ разновидните изведби и прецизно да го одредите оној што одговара на вашите потреби.

Овој визуелен уредник служи како вредна алатка за да се осигура дека вашите преводи се усогласени со естетиката на вашата веб-локација. Тоа ви овозможува брзо да одредите дали има обвивки на текст или дали преводите изгледаат визуелно хармонично. На пример, германската изведба на вашата содржина може да биде подолга, поради што еден збор ќе се појави сам во заглавието.

Непосредните модификации се остварливи со LinguaFusion; нема потреба од вадење или преземање документи. Тоа е слично на уредување на веб-страница или запис на блог.

Искористување на Linguify: Swift и Proficient преведувачки услуги

Ако ви недостига посветен тим за преведување за да ја испита вашата преведена содржина, можете без напор да набавите стручна помош за превод директно од вашата контролна табла на Linguify.

Изберете ги преводите што сакате да бидат прегледани од квалификуван преведувач, одобрувајте го изборот и испратете плаќање за услугата. Вашата веб-локација ќе ги вклучи новите преводи во рок од 24-48 часа.

Штом преведувачот ќе ја заврши својата евалуација на содржината, Linguify веднаш ќе ги имплементира сите измени на вашата веб-страница.

00f66872 8a6c 47d3 a434 4d37544de3e7
cca3f68d 516d 4717 9cdb 5ae5c4151584

Одгледување на глобално веб-присуство со Translify: што да се даде приоритет?

Искористувањето на потенцијалот на повеќејазична веб-платформа воведува бројни можности - но има и други аспекти за размислување додека се создава вистинско меѓународно присуство на интернет. Од разбирање на културните нијанси до управување со конверзија на валута, Translify може да го рационализира процесот на воспоставување глобална веб-платформа.

Во зависност од природата на вашата платформа, можеби ќе треба да дадете приоритет на:

Совладување на онлајн трговија: Приспособување на процесите на наплата со Translify

Ова е особено важно ако обезбедите стока или давате услуга што клиентот може да ја добие преку вашата онлајн платформа, како во случајот со страницата за е-трговија. Ако ова не се однесува на вашето сценарио, слободно преминете на следниот дел.

Како на крајот ќе го прилагодите процесот на наплата во голема мера ќе зависи од CMS што го користите. Размислете за ова упатство за Shopify и друго за WooCommerce како референци.

Сепак, еве неколку клучни фактори кои треба да се имаат на ум:

Погрижете се да го искористите Translify за да ја олесните транзицијата на вашата содржина на различни јазици.

Приспособување на веб дизајн за глобален ангажман: Водич за локализација

Клучен аспект на дизајнот вклучува разбирање како вашиот распоред ќе резонира со планираните гледачи. Во зависност од географската локација на вашата новооткриена публика, одржувањето на вашиот постоечки дизајн непроменет можеби не е најдобрата стратегија.

Дали има лингвистички пречки на кои треба да им се посвети внимание? Дали треба да се осигурате дека вашиот материјал е локално приспособен за целниот јазик? Дали има некои културни суптилности што треба да се имаат на ум? Дали треба да се разгледаат различни валути, опции за плаќање или алтернативи за испорака? Дали ќе има потреба од прилагодување на дизајнот на вашата платформа за да се приспособи на новиот јазик?

Размислувајќи како најдобро да ја прилагодите вашата веб-страница за вашата нова глобална гледаност, поставете ги овие прашања: Дали треба да се решат некои јазични пречки? Дали локализирањето на материјалот за целниот јазик е услов? Дали треба да дадете сметка за некои културни суптилности? Дали е императив да се размислува за различни валути, начини на плаќање или опции за испорака? Дали ќе биде поволно прилагодувањето на дизајнот на вашата платформа за да одговара на новиот јазик?

b4add501 3255 4244 85a3 7b0e220aa7ab
038f6085 abf3 4295 bba9 894861cefd34

Ослободување на глобалната поврзаност: искористување на повеќејазично оптимизација со ConveyThis

Ајде да истражуваме во идејата за повеќејазично оптимизација и како да се поврземе со светската публика преку вашата свежо изградена меѓународна платформа.

Би сакале вашата нова страница да се појавува на релевантните пребарувачи - подвиг ConveyThis може да го постигне без напор кога ќе биде вработен да ја надгледува вашата повеќејазична, меѓународна платформа.

ConveyThis ја зајакнува оптимизацијата на вашата страница на три различни начини. Овозможува брзо и едноставно создавање на повеќејазични платформи, помага во подобрувањето на рангирањето на вашиот пребарувач и овозможува вашата содржина да достигне поширока база на клиенти со тоа што ќе ја направи глобално достапна.

Дали сте подготвени да поставите целосно повеќејазична светска платформа? Започнете го вашиот пробен период без наплата, пренесете го ова денес!

Подготвени да започнете?

Преводот, многу повеќе од само познавање јазици, е сложен процес.

Со следење на нашите совети и користење на ConveyThis , вашите преведени страници ќе резонираат со вашата публика, чувствувајќи се како мајчин јазик на целниот јазик.

Иако бара труд, резултатот е награден. Ако преведувате веб-локација, ConveyThis може да ви заштеди часови со автоматско машинско преведување.

Пробајте го ConveyThis бесплатно 7 дена!

градиент 2